Digitální vyprávění příběhů
Zpracovala: Eva Fanfulová
Věk (stupeň školy) |
|
Vstupní požadavky na žáky |
|
Cíl aktivity |
|
Rozvíjené kompetence | 1. kompetence k učení
2. kompetence komunikativní
3. kompetence sociální a personální
4. digitální kompetence: Informace, sdílení a komunikace v digitálním světě
5. digitální kompetence: Tvorba digitálního obsahu
|
Potřebný HW a SW |
|
Průběh výuky
Příprava na výuku
Učitel předem rozhodne, jaký režim bude pro práci s žáky využívat:
- verze Free („bezplatný účet“) – jednoduchá registrace; 2 „příběhy“ týdně; rozložení 3×1 nebo 3×2 buňky; vytvořené příběhy se ukládají na účet; lze stáhnout ve formátu pdf, jpg, pptx, příp. animovaný gif
- placené verze (učitel, škola)
Učitel předem rozhodne, jaký druh práce bude s žáky využívat:
- doplňování textů (do bublin) – vyprávění příběhu; dokončení příběhu
- výklad pravidel, řešení situace (správné přecházení silnice, dopravní situace na křižovatce)
- hádanka (technický objev, postava, prostředí)
- příběh, pohádka, bajka – grafické zpracování
- chování na sociálních sítích, chování při řešení různých životních situací
- rozhovor v cizím jazyce
- slovníček cizích slov, slovní zásoba v cizím jazyce
- základní jevy v přírodě
- …
Průběh a organizace výuky
Při prvním využití Storyboard That projde učitel s žáky doporučený postup práce pro sestavení příběhu:
- návrh děje, hlavní zápletky a konce příběhu
- rozvržení buněk (oken), příprava scén
- charakteristika hlavních postav, další postavy
- hledání řešení
- nalezení řešení
- poučení, vysvětlení
Reflexe učitele
Učitel vytváří prostor pro každého žáka, s využitím prostředí Storyboard That se obvykle projeví i ti „málomluvní“. Učitel může připravit i aktivity pro žáky se SPU.
Učitel může vhodně zvolenými aktivitami využít prostředí k rozvinutí diskuze ke konkrétnímu tématu.
Na co si dát pozor
Při vkládání vlastních obrázků do digitálního příběhu musí učitel dohlédnout a dbát na to, aby žáci využívali obrázků s otevřenou licencí, příp. vlastních. Učitel by rovněž měl dohlédnout na formáty a velikosti vkládaných obrázků.
Alternativní řešení
- Rexo komiks (vhodné pro 1. stupeň): https://www.rexo.cz/komiksy/vytvor/