Zpracovala: Jana Grzychová
Věk (stupeň školy) | - 1. stupeň ZŠ (použitelné až pro 9. třídu ZŠ)
|
Vstupní požadavky na žáky | - Žák umí běžným způsobem pracovat s počítačem, resp. pracuje v prohlížeči a při práci s konkrétní online aplikací Seesaw
|
Cíl aktivity | - Žák ukládá elektronické výstupy do prostoru digitálního portofólia aplikace Seesaw
- Žák vytvoří v online aplikaci vlastní mediální materiál.
|
Rozvíjené kompetence | 1. kompetence k učení 2. kompetence sociální a personální 3. digitální kompetence: Komunikace a kolaborace - Sdílení prostřednictvím digitálních technologií
- Spolupráce prostřednictvím digitálních technologií
4. digitální kompetence: informační a datová gramotnost 5. digitální kompetence: technologická kompetence - Práce s aplikacemi
- Práce s PC nebo mobilním dotykovým zařízením
|
Potřebný HW a SW | - Aplikace Seesaw
- PC nebo mobilní dotykové zařízení s připojením k internetu
|
Průběh výuky
Příprava na výuku
- Učitel si vytvoří svůj účet v aplikaci SeeSaw nebo na webu.

Obrázek 4: Založení účtu
- Připraví si přihlašovací kódy pro studenty.

Obrázek 5: Vložení kódů pro žáky
- Žáci si připraví materiál k vložení – nahrané video, fotografie, text, …
- Práci si studenti třídí do složek podle jména a zaměření.
- Organizují si a třídí vlastní učení.


Obrázek 6: Ukázka organizace vlastní práce žáka
- V aplikaci jsou různé možnosti vkládání a dalších úprav. Lze vložit materiál uložený v zařízení, připojit odkaz, nahrát z uložiště, vytvořit přes kameru a fotoaparát a dále vše editovat, komentovat, zvýraznit.


Obrázek 7: Ukázky různých typů aktivit
Průběh a organizace výuky
- Při prvním přihlášení učitel projde s žáky jednotlivé možnosti vkládání a práce v prostředí Seesaw a seznámí je s možnostmi, které toto prostředí nabízí.
- Seznámí je s riziky vkládání obrázků – licence, k úskalí při nahrávání audia.
- V souvislosti na cíl hodiny žáci prostředí využívají k práci, jednak přímo natáčí svůj zvukový záznam – recitovanou báseň, tvoří k ní ilustraci, nebo k ní mohou vložit jiný digitální záznam.
- Výstupem může být video, audio, text, prezentace, odkaz.
Na co si dát pozor
- Zveřejnění přihlašovacího kódu – měl by být v bezpečném neveřejném prostředí,
- Počáteční orientace žáka v prostředí.
Alternativní řešení
- Lze modifikovat pro libovolný předmět. Žák si vede portfolio pro různé předměty a činnosti, vše má přehledně na jednom místě.