Digitální portfolio v hodině českého jazyka (recitace) na 1. stupni ZŠ
Zpracovala: Jana Grzychová
Věk (stupeň školy) |
|
Vstupní požadavky na žáky |
|
Cíl aktivity |
|
Rozvíjené kompetence | 1. kompetence k učení
2. kompetence sociální a personální
3. digitální kompetence: Komunikace a kolaborace
4. digitální kompetence: informační a datová gramotnost
5. digitální kompetence: technologická kompetence
|
Potřebný HW a SW |
|
Průběh výuky
Příprava na výuku
- Učitel si vytvoří svůj účet v aplikaci SeeSaw nebo na webu.
Obrázek 4: Založení účtu
- Připraví si přihlašovací kódy pro studenty.
Obrázek 5: Vložení kódů pro žáky
- Žáci si připraví materiál k vložení – nahrané video, fotografie, text, …
- Práci si studenti třídí do složek podle jména a zaměření.
- Organizují si a třídí vlastní učení.
Obrázek 6: Ukázka organizace vlastní práce žáka
- V aplikaci jsou různé možnosti vkládání a dalších úprav. Lze vložit materiál uložený v zařízení, připojit odkaz, nahrát z uložiště, vytvořit přes kameru a fotoaparát a dále vše editovat, komentovat, zvýraznit.
Obrázek 7: Ukázky různých typů aktivit
Průběh a organizace výuky
- Při prvním přihlášení učitel projde s žáky jednotlivé možnosti vkládání a práce v prostředí Seesaw a seznámí je s možnostmi, které toto prostředí nabízí.
- Seznámí je s riziky vkládání obrázků – licence, k úskalí při nahrávání audia.
- V souvislosti na cíl hodiny žáci prostředí využívají k práci, jednak přímo natáčí svůj zvukový záznam – recitovanou báseň, tvoří k ní ilustraci, nebo k ní mohou vložit jiný digitální záznam.
- Výstupem může být video, audio, text, prezentace, odkaz.
Na co si dát pozor
- Zveřejnění přihlašovacího kódu – měl by být v bezpečném neveřejném prostředí,
- Počáteční orientace žáka v prostředí.
Alternativní řešení
- Lze modifikovat pro libovolný předmět. Žák si vede portfolio pro různé předměty a činnosti, vše má přehledně na jednom místě.